Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa môže autobatéria vybiť. Je dôležité si uvedomiť, že batéria sa počas jazdy neustále nabíja, a preto ju nemožno vybiť. Ak však necháte kľúče v spínacej skrinke, necháte svietiť svetlá keď je auto zaparkované alebo dokonca dlhšie necháte hrať rádio, keď je vozidlo nenaštartované, môže sa autobatéria vybiť.
Našťastie je možné auto ľahko naštartovať pomocou štartovacích káblov prostredníctvom iného naštartovaného automobilu. Pred vykonaním akýchkoľvek záverov by ste však mali uistiť, že problémom skutočne batéria. V opačnom prípade by ste mohli štartovať vozidlo cez káble aj celý deň, no neúspešne.
Pokiaľ zistíte, že batéria je skutočne vybitá, môžete použiť štartovacie káble. Mali by ste začať tým, že zoženiete všetko náradie a vybavenie potrebné na naštartovanie vozidla. Najdôležitejšie sú štartovacie káble a automobil s funkčnou batériou, ktorý sa použije na štartovanie motora.
Mali by ste skontrolovať prepojovacie káble, aby ste sa ubezpečili, že nie sú zlomené a dajú sa použiť na prenos energie z jednej batérie na druhú. Ak máte po ruke rukavice a ochranné okuliare, ideálne je ich použiť a zvýšiť tak svoju bezpečnosť. Ak chcete naštartovať auto pomocou štartovacích káblov, postupujte podľa nasledujúcich krokov:
1. Začnite tým, že si zaobstaráte auto, ktoré vám pomôže pri štarte autobatérie. Ak nemáte žiadne auto k dispozícii, skúste zavolať rodinnému známemu či kamarátovi, ktorý býva v blízkosti. Obidve autá zaparkujte oproti sebe, pričom medzi nimi musí byť čo najkratšia vzdialenosť.
2. Vypnite všetky elektrické komponenty, ktoré sú vo vozidle s vybitou batériou. Patria sem stierače, rádio, svetlá, ventilátor, klimatizácia a iné prvky, ktoré ako zdroj energie používajú batériu.
3. Otvorte kapotu oboch vozidiel a uistite sa, že má podporné vozidlo spustený motor, ktorý neustále nabíja batériu. Batériu pod kapotou rozoznáte veľmi ľahko. Skontrolujte batérie na oboch automobiloch a treba si dať pozor na kladné a záporné póly. Kladný pól má znamienko plus (+), zatiaľ čo záporný pól je označený znamienkom mínus (-).
4. Proces zisťovania káblov pri štartovaní môže byť občas problematický. Prepojovacie káble sú zvyčajne označené rôznymi farbami, čo uľahčuje ich identifikáciu. Káble budú vo väčšine prípadov v dvoch farbách; červená pre pozitívnu (+) a čierna pre negatívnu stranu (-).
5. Keď ste identifikovali štartovacie káble, ďalším krokom je pripojenie. Pri tomto kroku by ste mali byť opatrní, pretože pri nesprávnom prepojení káblov existuje riziko zoskratovania. Mali by ste správne prepojiť prepojovacie káble, to znamená, že vezmete svorku kladného kábla a umiestnite ho na kladný pól vybitej batérie.
Druhý koniec kábla by mal byť pripojený ku kladnej svorke pomocného vozidla. To isté by sa malo urobiť so zápornými svorkami a zabezpečiť ich dobré pripojenie. V týchto kábloch sa už nachádza prúd a preto by ste pri manipulácii s nimi mali byť veľmi opatrní. Káble sa odporúča pripojiť najprv k vybitej batérii, aby sa zabránilo možným rizikám. Dajte pozor, aby ste sa živými vodičmi nedotkli ostatných súčastí motora.
6. Kým je motor funkčného vozidla v chode, nechajte štartovacie káble chvíľu pripojené. O niekoľko sekúnd môžete auto naštartovať, čo pomôže pri nabíjaní vybitej batérie. Motor by mal bežať, aby si aktívna batéria dokázala udržať svoje nabitie.
Po chvíli naštartujte motor vybitej batérie a zapaľovanie môže trvať niekoľko štartov. Štartovanie vozidla s vybitou batériou pravidelne opakujte, až kým auto nenaštartuje. V niektorých prípadoch to môže trvať až 10 minút.
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 23.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024